Melbourne

Melbourne Victoria állam fővárosa, Ausztrália és Óceánia második legnagyobb városa.

Az Economist hetilap Economist Intelligence Unit 2017-es rangsora szerint a világ legélhetőbb városa immár hét éve.

Melbourne-t a világ egyik legfiatalabb, mégis legrégebb óta lakott városaként emlegetik. Ez Ausztrália második legjelentősebb nagyvárosa Sydney után –méreteit és lakosainak számát tekintve. A város lakosságának közel egyharmadát bevándorlók teszik ki, az utcákon közel 180 féle nyelvet hallhatunk és nagyjából 100 féle vallással találkozhatunk.
Melbourne a történelem során olyan világvárossá nőtte ki magát, ami helyet kapott az Economist 2011-es, “A világ legélhetőbb városai” listáján.
Melbourne az ausztrál kontinens dél-keleti csücskében található. Ez a természetes kikötő már megalapításakor is biztosította Melbourne felvirágzását, napjainkra pedig ez lett az ország legjelentősebb nemzetközi teherkikötője. Melbourne-t számos folyó öleli körül, közülük is a legfontosabb a Yarra, ami keresztül is halad a városon. A városra a mérsékelt óceáni időjárás jellemző. Mind a négy évszak jelen van az itt élők életében, ám jellemzőek a szélsőséges időjárási jelenségek is: gyakoriak a heves hidegfrontok, amik tavasszal és ősszel hatalmas esőzésekhez és viharokhoz vezetnek. A nyár folyamán is meglehetősen sok csapadék van, gyakoriak a futó záporok, s nem ismeretlen az extrém magas hőmérséklet sem. A Melbourne-i tél valamivel hidegebb az ország belsőbb részeihez képest.

 

A melbourne-i közlekedés meghatározó eleme az autó. A világ egyik legnagyobb úthálózatával rendelkező városban körülbelül 3.6 millió autó van. Melbourne-ben kiemelten fontosnak tartják a környezetvédelmet, így a város belső részeiben zömmel a villamost, illetve a várost teljesen behálózó bicikli utakat használják a lakosok. Az itteni villamoshálózat a világ legnagyobbja, kiterjedtségét számokban szemléltetjük: 23 villamos vonalon, 1773 megállóval, közel 500 villamoskocsi járja az utcákat. A világhírű sztár, Elton John, egyik itteni látogatása alatt úgy beleszeretett az egyik közel százéves villamoskocsiba, hogy megvásárolta, hajóval elszállíttatta San Franciscóba, és ott felállíttatta saját kertjében.
A város számos látnivalóval büszkélkedhet. Az ország egyik legrégebbi és leghíresebb piaca, a Queen Victoria Market is Melbourne szívében van. Ez a piac vásárláson felül otthona számos gasztronómiai és kulturális programnak. Fontos megemlíteni a Melbourne Aquarium-ot is, mely több mint 30 kiállítással és 3000 víziállattal várja a turistákat.

Melbourne-t Ausztrália kulturális fővárosaként is szoktuk emlegetni. Ez köszönhető többek között a sok felsőkategóriás kulturális- és sportintézménynek, könyvtáraknak és múzeumoknak is. Megtalálható itt továbbá számos bár, kávézó, üzlet és étterem – melyek közül többet mi magunk is ismerhetünk – amelyek azon dolgoznak, hogy elbűvöljék az odalátogatókat a híres hamisítatlan ausztrál életérzéssel. A kultúra kiemelt szerepét Melbourne-ben a legjobban talán az mutatja, hogy ez a város nyerte el a világon másodikként az irodalom városa címet az UNESCO-tól.

 

Az angolszász kultúrán felül egyéb, más kultúrák is nyomott hagytak a városon, és annak látképén. A kínaiak színes kínai negyeddel gyarapították a várost, s a Földközi-tenger vidékének életmódját idézi fel a Little Italia, az olasz negyed, sok-sok pizzasütödéjével, fagylaltozójával és kávézójával. Athén és Szaloniki után Melbourne Richmond negyede a harmadik legnagyobb görög város a világon.

A város éppen ennek az etnikai sokszínűségnek köszönheti különlegességét.
Itt minden évben év márciusában megrendezik a Moomba-fesztivált. Ilyenkor látványos utcai felvonulások, versenyek, színházi előadások és hangversenyek lepik el az utcákat. Egyébként a moomba szó a bennszülöttek nyelvéből származik, melynek jelentése: „Gyere szórakozni!”