Sydney

Sydney

Nemcsak a turisták, hanem az ausztrálok is imádják Sydneyt, mely talán a legismertebb ausztrál város. Ez köszönhető a város hófehér homokos strandjainak, különleges nevezetességekkel teli belvárosának és az itt megrendezett programok miatt.

Sokan azt gondolják, hogy ez Ausztrália fővárosa, hiszen ez a legnagyobb és leggyorsabban fejlődő város a kontinensen. Ám ez nem igaz, hiszen a főváros Canberra, azonban azt elmondhatjuk, hogy Sydney az Ausztrál „gazdasági főváros”.

Sydney 2011-ben nyerte el a világ 6. legélhetőbb városa címet. Ezek mellett Ausztrália gazdasági központja: itt van a legtöbb Ausztrál nagyvállalat és cég székhelye, s központja. Sydney Ausztrália (és Óceánia) legnagyobb és legrégebbi városa.

A város mára két nagy óriási, tagolt partvidékű, hajózásra és kereskedelemre kiválóan alkalmas tengeri öböl köré épült, ami a világ legnagyobb természetes kikötőhelye. A két öböl egyaránt dombokkal tarkított, amelyeket ma luxusvillák díszítenek. Azok lábainál az ország leghíresebb strandjai fekszenek, mint a Manly beach vagy a Bondi beach. Sydney alapterülete 23-szor nagyobb, mint Budapesté. A város időjárása mérsékelt-óceáni, tehát a tél enyhe, a nyári átlag hőmérséklet csupán 2°C-al magasabb, mint itthon.

Az itteni lakosság zömmel autóval jár, így a város hatalmas méretű úthálózattal rendelkezik.

Sydney a gazdasági életen felül a kulturális élet egyik központja is – rengeteg érdekes gyűjteménnyel büszkélkedő galéria és múzeum található itt. A parkok igazán fontosak az itt élők számára: nem csak a zöldbe, vagy a sportolni vágyók, vagy a kutyasétáltatók kedvelt helye ez, hanem a családok, baráti társaságok is gyakorta szerveznek a parkokba barbeque partikat, piknikeket is. A városi parkok közül a legismertebb a Hyde park.

Amennyiben ki kell emelnünk néhányat Sydney legfőbb látnivalói közül, akkor a következőket mindenképpen meg kell említeni. Minden kétséget kizáróan a leghíresebb látványosság nem más, mint a Sydney-i Operaház. A II. Erzsébet által 1973-ban felavatott épület dizájnja a sydney-i jachtkikötőben horgonyzó hajók vitorláit igyekszik megtestesíteni. Az épület 2007 óta az UNESCO világörökségi lista részét képezi.

Az öbölre néző operaház mellett a másik világhírű építmény a Harbour bridge (Kikőtő-híd). Az 1932-ben átadott, John Bradfield által tervezett híd teljes hosszúsága 1149 méter. A híd az öböl északi és déli partját köti össze, s a mai napig elengedhetetlen része az itteni közlekedésnek. Szintén az öböl partvidékén található a Royal Botanic Gardens (Királyi Botanikus Kert), ami nem más, mint egy hatalmas területen elterülő, kikapcsolódásra, pihenésre, tanulásra és közösségi programok számára is tökéletes park. Mint minden olimpiát rendező ország lakói, úgy Sydney lakosai is büszkék arra, hogy a második évezred utolsó nyári olimpiai játékait városukban rendezték meg. Az építészeti remekként is emlegetett olimpiai falut, a Sydney Olimpic Parkot az olimpia után átalakították, és ma hotelek, parkok, közösségi és sportlétesítmények várják az odalátogatókat.

A Darling kikötőben található modern Sea Life Sydney Aquarium-ba látogatók előtt feltárul egy csodálatos víz alatti világ, ahol különböző zónákra osztva lehet megismerni az édes és sós vízi állatvilágot. Ez egyike a világ legnagyobb akváriumainak, ahol több mint 700 állatfaj 13000 állattal képviselteti magát a 6 millió liter vízben.

Nem tévedés azt állítani, hogy egész Ausztrália leghíresebb strandja a napfényes Bondi Beach, amely tökéletes feltételeket biztosít a szörfözéshez és más vízi sportokhoz is, melyeket bárki ki tud próbálni.
Sydney-től mindössze rövid vonatútra elhelyezkedő Blue Mountains hegység egyedülálló terepet kínál a hétvégi kirándulásoknak, illetve szabadtéri programoknak. Érdekesség, hogy a hegység ritka szikla képződményeinek köszönhetően látogatók érkeznek a világ különböző országaiból, hiszen ez az egyik legkedveltebb sziklamászó terep a földön.